Lotnisko-berlin-tegel

Dawne lotnisko Berlin-Tegel zostanie centrum szczepień

Port lotniczy Berlin-Tegel, który zamknięto 8 listopada 2020 r. Będzie otwarty w połowie grudnia 2020 r. jako centrum szczepień przeciwko pandemii COVID-19 – ogłosił rząd Niemiec. Lotnisko zostało zamknięte z powodu otwarcia nowego – Berlin-Brandenburg, które było budowane 14 lat.

W dniu 27 listopada 2020 r., Zgodnie z celami zwiększenia popędu szczepień na początku 2021 r. Rząd Niemiec ogłosił plany przebudowy zamkniętego lotniska Tegel (TXL) na centrum szczepień. Lotnisko będzie szczepić od 3000 do 4000 osób dziennie, powiedział lokalnym mediom Albrecht Broemme, koordynator projektu ośrodków szczepień COVID-19.

Skąd pomysł na sprawne funkcjonowanie odrodzonego do nowego życia lotniska Tegel? Zrodził się podczas budowy modelu z chodnikami i centrami recepcyjnymi z zestawu klocków Lego – wyjaśnił Broemme.

„Wymyśliłem system, myśląc o tym, ile kabin [do szczepień] będziemy potrzebować i ile miejsca będziemy potrzebować, aby zapobiec wąskim gardłom” – zacytowano Broemme w oświadczeniu.

Koordynator projektu podkreślił, że proces szczepień w dawnym terminalu C lotniska Tegel potrwa godzinę. Budynek lotniska ogrodzono metalowym ogrodzeniem i drutem kolczastym. Mimo, że prac nad remontem terminala C jeszcze nie rozpoczęto. Nowe centrum szczepień na zamkniętym lotnisku miałby wyznaczoną trasę od rejestracji do faktycznego miejsca szczepień, którą podążałby każdy odwiedzający. Ośrodek miałby specjalne pomieszczenia do konsultacji lekarskich oraz poczekalnię dla osób towarzyszących odwiedzającym podczas kontroli.

Jednak Niemcy borykają się z brakiem pracowników szpitala , gdyż władze miały nadzieję, że emerytowane pielęgniarki, studenci medycyny, a nawet zwolnione stewardessy dołączą do zespołu centrum szczepień w Terminalu C. Terminal ten mają chronić ochroniarze. Ma to zapewnić bezpieczeństwo na wypadek, gdyby działacze antyszczepionkowi próbowali zablokować dostęp do centrum.

Na centrum szczepień Niemcy wyznaczyli również inne dawne lotnisko w Berlinie – Tempelhof, które zamknięto w 2008 r. I służyło jako ośrodek dla uchodźców, welodrom i lodowisko. Ministerstwo Zdrowia obliczyło, że przy sześciu ośrodkach szczepień rozmieszczonych w czterech hubach powinno być w stanie zaszczepić 20 000 osób dziennie w Berlinie.