Swiss-samolot

Przekwalifikowania pilotów? Piloci SWISS zostaną maszynistami?

Piloci Swiss International Air Lines (SWISS), flagowego przewoźnika Szwajcarii, mogą wkrótce przestawić się z kokpitu na kabinę maszynisty pociągu. SWISS i jej spółka zależna Edelweiss Air podobno rozważają pomysł przekwalifikowania pilotów, gdyż niektórzy szwajcarscy przewoźnicy kolejowi stanęli w obliczu braku pracowników.

W rozmowie z lokalnymi mediami 24 listopada 2020 r. Roman Kalin – rzecznik Aeropers, związku zawodowego reprezentującego 1300 pilotów stwierdził. “Chociaż pomysł przekwalifikowania pilotów może być zaskoczeniem… jest to sytuacja korzystna dla niektórych z nich. Floty samolotów nadal pozostają uziemione z powodu pandemii”.

„Wiele rzeczy jest bardzo podobnych, np. Fascynacja technologią, transport ludzi i towarów z punktu A do punktu B, bezpieczeństwo czy poczucie odpowiedzialności. W naszych oczach jest to sytuacja korzystna dla wszystkich ”.

Roman Kalin

Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB), narodowe przedsiębiorstwo kolejowe tego kraju, a także Rhaetian Railway (RhB) borykają się obecnie z brakiem pracowników. Brakuje około trzydziestu maszynistów ruchu pasażerskiego i towarowego każdego dnia.

Przekwalifikowania pilotów na maszynistów – ile trwa? Ile mogą zarobić?

Według danych SalaryExplorer.com pensja maszynisty w Szwajcarii wynosi około 25 000 złotych miesięcznie (6000 CHF). Proces przekwalifikowania pilotów, aby zostać maszynistami może zająć do 16 miesięcy. Lecz w obecnej sytuacji bezrobotni piloci otrzymywaliby pracę natychmiast po ukończeniu kursu.

SWISS i Edelweiss Air zatrudniają łącznie 10 475 pracowników według raportu finansowego Lufthansa Group za II kwartał 2020 r. W październiku 2020 r. Thomas Klühr, dyrektor generalny SWISS, ostrzegł, że linia lotnicza planuje zwolnić do 1000 miejsc pracy w 2022 r. Ma się to odbyć na zasadzie dobrowolnych odejść zamiast zwolnień.

Wyniki Swiss w 2020

W wyniku pandemii koronawirusa i jej bezprecedensowego wpływu na sektor transportu lotniczego, SWISS poniósł stratę. Wyniosła ona 84,1 mln CHF za pierwszy kwartał 2020 r. W porównaniu z zyskiem operacyjnym w wysokości 48,3 mln CHF za rok poprzedni. Przychody w pierwszym kwartale również spadły do 923 mln CHF. To około 20% poniżej poziomu z poprzedniego roku (I kwartał 2019: 1,15 mld CHF). SWISS przewiózł o 21,4 procent mniej pasażerów w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Współczynnik wykorzystania miejsc w całym systemie w pierwszym kwartale wyniósł 73,3 procent, co oznacza spadek o 5,3 punktu procentowego.