Mezczyzna-w-maseczce-przed-samolotem

Podróż samolotem podczas pandemii. Czy jest bezpieczna?

Badania IATA donoszą: ryzyko zarażenia się koronawirusem (COVID-19) podczas podróży samolotem podczas pandemii jest o wiele mniej prawdopodobne niż podczas przebywania w biurze, supermarkecie czy pociągu.

W jaki sposób przenosi się COVID-19?

Wirus wywołujący COVID-19 jest emitowany gdy ktoś mówi, kaszle, kicha lub śpiewa, głównie w postaci kropelek. Można je wyrzucić na niewielką odległość, a czasem w mniejszych cząsteczkach aerozolu, które mogą pozostać zawieszone i podróżować dalej. Inna osoba może zostać zarażona, jeśli cząsteczki te dotrą do ust lub nosa, bezpośrednio lub poprzez ręce. W niektórych przypadkach ważna jest również transmisja przez kontakt powierzchniowy.

Podróż samolotem podczas pandemii?

Powietrze wpływa do kabiny przez wloty górne i przepływa w dół w kierunku wylotów na poziomie podłogi. Powietrze wpływa i wypływa z kabiny w tym samym rzędzie siedzeń lub w sąsiednich rzędach. Pomiędzy rzędami występuje stosunkowo niewielki przepływ powietrza do przodu i do tyłu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się cząstek oddechowych między rzędami.

Przepływ powietrza w dzisiejszych samolotach odrzutowych jest znacznie szybszy niż w budynkach. Połowa z tego to świeże powietrze z zewnątrz, druga połowa jest poddawana recyklingowi poprzez filtry HEPA. Tego samego typu, co w salach operacyjnych. Wszelkie pozostałe ryzyko, które należy mieć na uwadze to kontakt z innymi pasażerami. Oparcia siedzeń stanowią częściową barierę fizyczną, a większość ludzi pozostaje stosunkowo nieruchoma, z niewielkim kontaktem twarzą w twarz.

Pomimo znacznej ilości podróżnych liczba potwierdzonych przypadków transmisji COVID podczas lotu… wydaje się bardzo niewielka (łącznie około 44). Dla porównania, badanie transmisji COVID-19 na pokładzie szybkich pociągów w Chinach dało ponad 2300 znanych przypadków. Wykazało to ogólny wskaźnik 0,3% wśród wszystkich pasażerów. Wygląda na to, że podróż samolotem podczas pandemii nie jest taka groźna. Ryzyko na pokładzie można dodatkowo zmniejszyć stosując osłony twarzy. Podobnie jak w innych miejscach, w których nie można zachować fizycznej odległości.

Ryzyko zarażenia się COVID-19 przez pasażera na pokładzie wydaje się bardzo niskie. Przy zaledwie 44 zidentyfikowanych potencjalnych przypadkach przenoszenia związanego z lotem wśród 1,2 miliarda podróżnych… jest to jeden przypadek na 27 milionów podróżnych. Zdajemy sobie sprawę, że może to być niedoszacowanie. Ale nawet gdyby 90% przypadków nie zostało zgłoszonych, byłby to jeden przypadek na 2,7 miliona podróżnych. Uważamy, że te liczby są niezwykle uspokajające. Co więcej, zdecydowana większość opublikowanych przypadków miała miejsce, zanim noszenie zasłon twarzy stało się powszechne podczas lotu. 


dr David Powell, doradca medyczny IATA

Kroki redukcji ryzyka stosowane przez lotniska i linie lotnicze

Kroki podejmowane na lotniskach i na pokładzie mogą obejmować: badanie temperatury i / lub pytanie o objawy. Ulepszone czyszczenie i dezynfekcja; bezdotykowe wejście na pokład / transport bagażu; stosowanie barier fizycznych i sanityzacji na lotniskach; fizyczna odległość na lotniskach i podczas wchodzenia na pokład; stosowanie nakryć twarzy lub masek; oddzielenie pasażerów na pokładzie. Jeżeli jest to możliwe, dostosowanie obsługi żywności i napojów w celu zmniejszenia kontaktu; kontrola dostępu do przejść i łazienek w celu zminimalizowania kontaktu; ograniczenie narażenia członków załogi na infekcje; oraz ułatwienie śledzenia kontaktów w przypadku rozwoju infekcji u pasażera. Podróż samolotem podczas pandemii nie powinna być niebezpieczna dla Twojego zdrowia jak początkowo sądzono.

Dodatkowe badane kroki to testy wstępne pod kątem COVID-19 i dostosowania wymagań dotyczących kwarantanny.

Kroki, jakie mogą podjąć pasażerowie na czas podróży samolotem podczas pandemii

Noś maskę, nie podróżuj, jeśli źle się poczujesz i ogranicz bagaż podręczny. Zachowaj dystans od innych i jeśli to możliwe zgłoś personelowi, gdy ktoś wyraźnie źle się czuje. Jeśli jest dostępna górna dysza powietrzna, ustaw ją tak, aby była skierowana prosto na Twoją głowę i utrzymuj pełną. Jeśli to możliwe, pozostań na miejscu i postępuj zgodnie z instrukcjami załogi. Często myj lub dezynfekuj ręce i unikaj dotykania twarzy.