rozmiar-bagażu-podręcznego-ryanair

Rozmiar bagażu podręcznego obowiązujący w Ryanair, Wizzair i LOT?

Sprawdź jaki rozmiar bagażu podręcznego dla poszczególnych linii lotniczych: Ryanair, Wizzair, LOT, Lufthansa czy Enter Air obowiązują w roku 2021.

Jest to często poszukiwana informacja! Wydawać by się mogło, że rozmiar i dopuszczalna waga bagażu podręcznego jest w każdej linii lotniczej taki sam. Nie jest to do końca prawda. Rozmiary mogą się różnić w zależności od tego, jaki bilet wykupiliśmy – w jakiej klasie podróżujemy (ekonomiczna lub biznes). Coraz cześciej linie tradycyjne (jak LOT czy Lufthansa) udostępniają możliwość kupna biletu z samym bagażem podręcznym – nawet na loty długodystansowe! Również w liniach LCC (low cost carrier jak Wizzair, Ryanair czy Easyjet), może się to różnić. Generalnie wynika to dodawania przez nie różnych „pakietów”, bądź innych udogodnień, dzięki którym możemy przykładowo wejść pierwsi do samolotu czy zabierać kolejny bagaż podręczny. 

Rozmiar bagażu podręcznego w Ryanair

Rozróżniamy tutaj dwa rodzaje „podręcznych”

Bagaż „mały” podręczny o wymiarach 40 cm x 25 cm x 20 cm (niewielki plecak bądź torba na laptop). Bagaż podręczny: 55 cm x 40 cm x 20 cm (mała walizka na kołkach). Z bagażu o tych większych wymiarach mogą korzystać pasażerowie, którzy zakupili „pierwszeństwo wejścia na pokład”

Jeżeli nie dokupujemy żadnych dodatkowych opcji to musimy zadowolić się mniejszym bagażem podręcznym, który jest bezpłatny.

Maksymalna waga bagażu podręcznego to 10 kg.

Rozmiar bagażu podręcznego w Wizzair

Tak samo jak w Ryanair istnieje podział na rozmiar bagażu podręcznego- ten mniejszy i większy. Co więcej, mniejszy bagaż podręczny 40 x 30 x 20 cm – możemy zabrać ze sobą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujemy więcej bagaży możemy zabrać ze sobą małą walizkę na kółkach po dokupieniu opcji „WIZZ Priority” . Ma ona wtedy maks. rozmiary 55 x 40 x 23 cm i wagę 10 kg.

Wizzair informuje o ważnej kwestii! Podane wymiary nie obejmują w szczególności uchwytów/kółek bagażu, lecz kółka mogą zwiększyć wymiary bagażu maksymalnie o 5 cm.

Rozmiar bagażu podręcznego w LOT Polish Airlines

Nasz narodowy przewoźnik zezwala na zabranie walizki o wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Dokładna liczba sztuk i waga bagażu uzależniona jest od klasy, w której podróżujemy:

Economy Simple, Economy Class, Premium Economy (na lotach międzynarodowych) – 1 szt. oraz waga maksymalna 10 kg

Jeżeli lecimy w klasie Premium Economy (lecz na lotach międzykontynentalnych) – W tym przypadku jest dozwolone 2 szt, natomiast waga maksymalna każdej z nich może wynosić 8 kg (ponadto obie razem nie mogą przekraczać 12 kilogramów)

Business Class – 2 szt. gdzie każda z walizek może ważyć 9 kg (obie łącznie 18 kg).

Ponadto możemy zabrać ze sobą jeszcze jedną torbę (max 40x35x12 oraz o wadze 2 kg).

Rozmiar bagażu podręcznego w Lufthansa

Niemiecki przewoźnik zezwala na zabranie walizki o wymiarach 55x40x23 cm oraz 8 kg. Oprócz niej również możemy wziąć na pokład niewielką torbę o wymiarach 40x30x10 cm.

Rozmiar bagażu podręcznego w Easyjet

Brytyjska linia lotnicza pozwala na zabranie ze sobą walizki o rozmiarze 56x45x25. Co ważne, bez maksymalnej wagi. Należy być jedynie zdolnym do umieszczenia swojego bagażu w schowek nad głową, natomiast oprócz niego również możemy zabrać dodatkową torbę 45x36x20 cm. Mimo wszystko, jest to jedna z bardziej liberalnych linii pod tym względem.

Od 10 lutego 2021 następuje zmiana!

Jedyny darmowy bagaż to ten o wymiarach 45x36x20 cm. Jeżeli wykupicie miejsce z extra przestrzenią na nogi lub w taryfie Flexi będziecie mogli zabrać dodatkową sztukę o wymiarach 56x45x25 cm. Nadal nie zmienia się kwestia wagi, która nie jest sprecyzowana. Odróżnia to na plus tego przewoźnika w porównaniu z Wizzair i Ryanair.

Bagaż podręczny w Enter Air

Przewoźnik czarterowy pozwala na zabranie ze sobą na pokład bagażu o wymiarach 55x40x20 cm i wadze 5 kilogramów. Wygląda na to, że jest to jeden z mniejszych limitów wagowych spośród linii lotniczych.

Limity walizki podręcznej w Smartwings

Czeska linia lotnicza zezwala na zabranie bagażu podręcznego o wymiarach 56x45x25 cm i max wadze 8 kg.

Dodatkowa niewielka walizka, którą możemy zabrać ma wymiary 40x30x15 cm i nie może przekraczać 3 kg.

Pamiętaj!

Odmowa wejścia na pokład przez niewymiarowy bagaż jest niemiłą niespodzianką, natomiast nie podlega pod odszkodowanie z tytułu odmowy wejścia na pokład.